Blachodachówka obok dachówki ceramicznej, jest najczęściej wybieranym materiałem na pokrycie dachu. Jej zaletami jest gładkość przez co perfekcyjnie odprowadza wodę, waga dzięki której więźba dachowa nie musi być tak solidna jak w przypadku dachówki oraz cena całego dachu.

Niestety zaleta tego produktu jest i jego wadą. Niska waga zostaje osiągnięta przez niewielką grubość blachy z jakiej jest wykonana 0d 0,4 – 0.6 mm. Pomalowany płat blachy trafia pod prasę w której zostaje wybity kształt blachodachówki. w miejscach zagięcia blacha zostaje naciągnięta dlatego farba lub powleczenie blachy nie jest już tak odporne i po około 15 latach zaczyna pękać. W tych miejscach powstaje korozja która niszczy pokrycie dachu i jest znakiem by jak najszybciej pomalować dach.

Malowanie blachodachówki wymaga ostrożności  umiejętności poruszania się po dachu gdyż bardzo łatwo jest zrobić wgniecenie  w tym delikatnym materiale. Trzeba zadbać o doskonałe przygotowanie powierzchni malowanej.

Poniżej, w kilku krokach przedstawiamy państwu malowanie dachów pokrytych blachodachówką, które wykonujemy w firmie Festal.

  1. Najważniejsze jest bezpieczeństwo- Zaczynamy więc od budowy stanowisk linowych na których będziemy mogli pracować bezpiecznie i szybko.
  2. Usuwanie korozji- Mechanicznie usuwamy rdzę znajdującą się na dachu.
  3. Odtłuszczanie- Substancje lotne z kominów, pyłki z drzew, czy spaliny samochodów pozostawiają niechciane tłuszcze. Zostają one całkowicie usunięte poprzez pokrycie powierzchni dachu aktywną pianą. Dzięki temu nowa powłoka będzie miała dużo lepszą przyczepność.
  4. Mycie dachu- Najważniejsza czynność w całej renowacji do której używamy maszyn Honda o mocy 36km.
  5. Zabezpieczanie- Bardzo dbamy o jakość naszych usług dlatego przed rozpoczęciem malowania, wszystkie miejsca narażone na działanie farby tj. kominy, okna dachowe, parapety czy podjazd, zostają zabezpieczone.
  6. Podładowanie antykorozyjne- Tę czynność wykonujemy agregatem hydrodynamicznym czyt. bez powietrza. Na dach nakładamy przemysłowy podkład antykorozyjny z drobinkami aluminium który doskonale zapobiega dalszej korozji. Grubość powłoki po wyschnięciu to 120μm.
  7. Malowanie blachodachówki (pierwsza warstwa)- Tę czynność wykonujemy pod ciśnieniem 220bar. Nakładamy pierwszą powłokę przemysłowej farby nawierzchniowej. Grubość powłoki po wyschnięciu przy dwóch warstwach to 220μm.
  8. Malowanie blachodachówki (druga warstwa)- Zabieg ten ma na celu zwiększenie grubości powłoki zabezpieczającej, oraz przywrócenie dachowi walorów estetycznych. Nakładamy drugą powłokę przemysłowej farby nawierzchniowej którą podgrzewamy do 45*C przez co ograniczamy użycie rozcieńczalników do minimum a farba zyskuje większą lepkość. Grubość powłoki po wyschnięciu przy trzech warstwach (podkład +2x nawierzchnia) to 320μm.
  9. Sprzątanie- Jest to ostatni z etapów naszej pracy. Ściągamy zabezpieczania oraz dokładnie sprzątamy nasze stanowiska pracy.

Każdy z przedstawionych powyżej etapów jest niezwykle istotny, a pominięcie któregokolwiek z nich może skutkować obniżeniem trwałości powłoki końcowej.

Dlaczego 320 mikronów?

Grubopowłokowe farby które stosujemy, pozwalają nam na osiągnięcie maksymalnej grubości powłok jakie są bezpiecznie możliwe na całym świecie. Tak bezpieczną i odpowiednio grubą powłokę możemy uzyskać tylko i wyłącznie przy 3 warstwowym malowaniu, zachowując odpowiedni odstęp czasowy pomiędzy nakładaniem warstw farby na dachu.
Przekraczając tę barierę, przy grubszej powłoce nie rozkładając malowania na 3 razy, w farbie zostaje uwięziony rozpuszczalnik który nie odparowuje od razu. Chcąc odparować, w górnej części powłoki pojawiłyby się mikro pęknięcia, co z czasem spowodowałoby łuszczenie się farby.

W przypadku bardzo brudnych, zatłuszczonych lub łuszczących się z farby dachów należy zastosować wysokociśnieniowe mycie gorącą wodą (500 bar 1200 l/godz. i 75oC). Dzięki tak dużemu ciśnieniu i wysokiej temperaturze wszelkie zabrudzenia i niechciane elementy zostają błyskawicznie usunięte, co nie jest niemożliwe przy użyciu zimnej wody.

Farby które stosujemy do renowacji dachów wykonanych z blachy charakteryzują się wysoką przyczepnością, długą trwałością oraz wysoką odpornością na działanie UV.

W tym miejscu musimy podkreślić, że przywiązujemy olbrzymią wagę do staranności i precyzji, dlatego jako jedyna znana firma oferujemy nie 2, lecz 3-WARSTWOWE malowanie skorodowanego dachu.

FESTAL jest jedyną firmą w Polsce posiadającą taką usługę.