Blacha  Jest to gładki arkusz stali, którego specyficzna struktura wynika ze sposobu obróbki (np. fala, trapez lub rąbek). Jest wrażliwa na zmiany temperatur – pod wpływem ciepła rozszerza się, natomiast gdy jest zimno kurczy. Ponadto wyróżnia się zerową nasiąkliwością, co oznacza, że substancje płynne, takie jak farba, nie wnikają w jej strukturę, lecz pozostają na powierzchni.

Z powodu tych właściwości odpowiednie pomalowanie blaszanego dachu jest niezwykle ważne. Prace najlepiej zlecić wykwalifikowanej firmie. Warto jednak wiedzieć jak takie prace powinny przebiegać.

Poniżej, w kilku krokach przedstawiamy państwu malowanie dachów pokrytych blachą, które wykonujemy w firmie Festal.

  1. Najważniejsze jest bezpieczeństwo- Zaczynamy więc od budowy stanowisk linowych na których będziemy mogli pracować bezpiecznie i szybko.
  2. Usuwanie korozji- Mechanicznie usuwamy rdzę znajdującą się na dachu.
  3. Odtłuszczanie- Substancje lotne z kominów, pyłki z drzew, czy spaliny samochodów pozostawiają niechciane tłuszcze. Zostają one całkowicie usunięte poprzez pokrycie powierzchni dachu aktywną pianą. Dzięki temu nowa powłoka będzie miała dużo lepszą przyczepność.
  4. Mycie dachu- Najważniejsza czynność w całej renowacji do której używamy maszyn Honda o mocy 36km.
  5. Zabezpieczanie- Bardzo dbamy o jakość naszych usług dlatego przed rozpoczęciem malowania dachu , wszystkie miejsca narażone na działanie farby tj. kominy, okna dachowe, parapety czy podjazd, zostają zabezpieczone.
  6. Podładowanie antykorozyjne- Czynność tą wykonujemy agregatem hydrodynamicznym czyt. bez powietrza. Na dach nakładamy przemysłowy podkład antykorozyjny z drobinkami aluminium który doskonale zapobiega dalszej korozji. Grubość powłoki po wyschnięciu to 120μm.
  7. Malowanie blachy (pierwsza warstwa)- Tę czynność wykonujemy pod ciśnieniem 220bar. Nakładamy pierwszą powłokę przemysłowej farby nawierzchniowej. Grubość powłoki po wyschnięciu przy dwóch warstwach to 220μm.
  8. Malowanie blachy (druga warstwa)- Zabieg ten ma na celu zwiększenie grubości powłoki zabezpieczającej, oraz przywrócenie dachowi walorów estetycznych. Nakładamy drugą powłokę przemysłowej farby nawierzchniowej którą podgrzewamy do 45*C przez co ograniczamy użycie rozcieńczalników do minimum a farba zyskuje większą lepkość. Grubość powłoki po wyschnięciu przy trzech warstwach (podkład +2x nawierzchnia) to 320μm.
  9. Sprzątanie- Jest to ostatni z etapów naszej pracy. Ściągamy zabezpieczania oraz dokładnie sprzątamy nasze stanowiska pracy.

Każdy z przedstawionych powyżej etapów jest niezwykle istotny, a pominięcie któregokolwiek z nich może skutkować obniżeniem trwałości powłoki końcowej.

Dlaczego 320 mikronów?

Grubopowłokowe farby które stosujemy, pozwalają nam na osiągnięcie maksymalnej grubości powłok jakie są bezpiecznie możliwe na całym świecie. Tak bezpieczną i odpowiednio grubą powłokę możemy uzyskać tylko i wyłącznie przy 3 warstwowym malowaniu, zachowując odpowiedni odstęp czasowy pomiędzy nakładaniem warstw farby na dachu.
Przekraczając tę barierę, przy grubszej powłoce nie rozkładając malowania dachu na 3 razy, w farbie zostaje uwięziony rozpuszczalnik który nie odparowuje od razu. Chcąc odparować, w górnej części powłoki pojawiłyby się mikro pęknięcia, co z czasem spowodowałoby łuszczenie się farby.

W przypadku bardzo brudnych, zatłuszczonych lub łuszczących się z farby dachów należy zastosować wysokociśnieniowe mycie gorącą wodą (500 bar 1200 l/godz. i 75oC). Dzięki tak dużemu ciśnieniu i wysokiej temperaturze wszelkie zabrudzenia i niechciane elementy zostają błyskawicznie usunięte, co nie jest niemożliwe przy użyciu zimnej wody.

Farby które stosujemy do renowacji dachów wykonanych z blachy charakteryzują się wysoką przyczepnością, długą trwałością oraz wysoką odpornością na działanie UV.

W tym miejscu musimy podkreślić, że przywiązujemy olbrzymią wagę do staranności i precyzji, dlatego jako jedyna znana firma oferujemy nie 2, lecz 3-WARSTWOWE malowanie dachu zblachodachówki – skorodowanego dachu.

FESTAL jest jedyną firmą w Polsce posiadającą taką usługę.