Czym umyć dach przed malowaniem i dlaczego to tak ważne?

Podstawą dobrze i trwale pomalowanego dachu jest dokładne usunięcie wszystkich zabrudzeń i zatłuszczeń z jego powierzchni. Konieczne jest, aby powłoka miała doskonałą przyczepność, bo to zapewni szczelne krycie i ochronę przez niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Przed nakładaniem farby trzeba usunąć mchy, porosty, tłuste plamy czy korozję, bo w ich miejscu farba będzie się łuszczyła, odchodziła lub blacha zacznie korodować. 

Pierwszy sposób – czyszczenie mechaniczne

Pozwala skutecznie usunąć rdzę z dachu, a to bardzo ważne przed nakładaniem farby. To krok niezbędny do dobrego pomalowania dachu, jednak jak wyczyścić blachę ocynkowaną? Do tego celu użyć trzeba drucianych szczotek mechanicznych lub ręcznych. Przy użyciu szczotek od razu uzyskujemy dobrą przyczepność podłoża.

Starą warstwę farby również najlepiej usuniemy przy pomocy szczotek, zwłaszcza, jeżeli już odchodzi lub się łuszczy. W miejscach, gdzie trudno jest dotrzeć szczotce warto skorzystać z papieru ściernego. Można go też użyć w przypadku, gdy stara powłoka farby ściśle przylega do podłoża i nie ma potrzeby jej zrywania, wystarczy tylko zmatowić powierzchnię papierem ściernym i koniecznie usunąć pył.

Drugi sposób – czym odtłuścić blachę ocynkowaną?

W przypadku zabrudzeń organicznych przyda się myjka ciśnieniowa, która bardzo dokładnie i skutecznie usunie wszystkie zabrudzenia i zatłuszczenia. Zaleca się stosowanie myjki tylko z wodą, bez żadnych detergentów i płynów, bo często ich zmywanie jest problematyczne. Często na blasze pozostają ślady chemikaliów, przez co przyczepność farby może być mniejsza, a przecież nie o to chodzi. 

Zatem myjka ciśnieniowa z wodą świetnie sprawdzi się do czyszczenia powierzchni dachu przed malowaniem.