Wybór może być trudny, zwłaszcza, jeżeli nie do końca orientujemy się w obu technikach. W poniższym artykule postaramy się przedstawić charakterystykę poszczególnych metod oraz wskazać wady i zalety każdej z nich. 

Malowanie agregatem – inaczej pistoletem

Ten sprzęt jest przeznaczony przede wszystkim do malowania gładkich i dużych powierzchni. Pistolet do malowania elewacji i dachu będzie bardzo wydajny, szybki i pozwoli na nałożenie równomiernej powłoki. Przy malowaniu pędzlem często zdarza się, że pomijamy pewne pasy albo nakładamy z dużo farby, a gdzie indziej znowu za mało. Z pistoletem nie ma obaw o takie problemy. Malowanie pistoletem natryskowym będzie też lepszym wyborem, kiedy mamy do czynienia z chropowatą albo nierówną powierzchnią, bo dzięki takiemu sprzętowi barwnik dotrze nawet do najmniejszych zakamarków. Poza tym korzystanie z pędzla przy dużej powierzchni dachu jest zbyt męczące i trwałoby zdecydowanie za długo. 

Niepodważalną zaletą pistoletu do malowania dachu jest to, że świetnie i szybko da sobie radę z dużą, gładką powierzchnią bez załamań i kątów. 

Oczywiście trzeba zaznaczyć jak ważne jest odpowiednie oczyszczenie dachu przez malowaniem pistoletem metalu. Warstwa farby jest równomierna, farba nakładana z góry pokrywa wszystko, również pozostawione resztki organiczne czy zatłuszczenia. W tych miejscach warstwa nie będzie ani trwała, ani ochronna, bo nie będzie dobrze przylegała do powierzchni dachu. To bardzo obniży trwałość pracy i może nawet spowodować wybuchy ognisk korozji w miejscach zabrudzeń i niedokładnego malowania. Dlatego przed malowaniem dachu zaleca się dokładne oczyszczenie powierzchni, najlepiej myjkami ciśnieniowymi, które najskuteczniej usuną niepożądane elementy.

Malowanie dachu pędzlem

To najstarsza i najprostsza metoda, w wielu wypadkach również najskuteczniejsza. Najlepiej sprawdzi się przy malowaniu dachów z blachy trapezowej, bo mała powierzchnia pędzla może dotrzeć do załamań blachy, a nawet szczelin i dokładnie pokryć je farbą. Na dachu mamy takie elementy jak: okucia kominów, załamania, skosy czy daszki, które utrudniają posłużenie się pistoletem natryskowym, wtedy do akcji wkraczają tradycyjne pędzle. 

Dużą zaletą pędzla jest to, że umożliwia on dotarcie do każdego uchyłka dachu, pokrywa wgłębienia i nierówności. Jest też niezastąpiony przy malowaniu fragmentów profilowanych i ażurowych. 

Jeżeli nie mamy możliwości dokładnego oczyszczenia dachu z wszelkich zanieczyszczeń i zatłuszczeń lepiej zdecydować się na malowanie pędzlem. Dzięki temu będzie można kilka razy pokryć jedno miejsce i uzyskać lepiej przylegającą warstwę. 

Wybór techniki i sprzętu do malowania dachu nie jest rzeczą oczywistą i prostą, ale warto poczytać i dowiedzieć się, co będzie najlepsze dla Twojego rodzaju dachu, bo odświeżony dach, to gwarancja spokoju i wyglądu na lata.