Drewno to surowiec bardzo często wykorzystywane w architekturze budowlanej. Trzeba jednak sobie uświadomić, że drewno wykazuje podatność na korozję biologiczną i słabą odporność na działanie wilgoci. Powierzchnie drewniane należy dobrze chronić nie tylko przed wilgocią, ale także przed grzybami które powodują unoszenie się niezbyt miłego zapachu. Znacznie gorszym problemem będzie zwiększenie wilgotności drewna, co może prowadzić do rozwoju groźnych chorób u domowników. Nieprzyjemne są również zmiany w wyglądzie elementów drewnianych zainfekowanych grzybem. Korozja biologiczna skutkuje znacznym osłabieniu a czasem nawet zniszczeniu powierzchni drewnianych. Kolejnym zagrożeniem są owady składające jajeczka. Drewno dla larw to idealna pożywka, drążą wewnątrz korytarze niszcząc strukturę drewna. By uniknąć nieprzyjemnych następstw drewno należy zabezpieczyć odpowiednymi preparatami chemicznymi, dzięki czemu nie straci swoich parametrów, wytrzymałości oraz właściwości. Jest to niezwykle ważne. Przede wszystkim chodzi o względy bezpieczeństwa. Z kolei aspekt ekonomiczny sprawia, iż coraz rzadziej kupujemy twarde, stare drewno i najczęściej wykorzystuje się bardziej podatne na biodegradację młode i bielaste. Impregnacja w dużym stopniu uodparnia drewno nie tylko na korozję biologiczną, ale również na zagnieżdżanie się różnego rodzaju szkodników.

Przed rozpoczęciem prac dokonujemy dokładnych oględzin by dostosować odpowiednią metodę czyszczenia oraz doboru odpowiednich impregnatów i farb.

Poniżej, w kilku krokach przedstawiamy państwu renowacje drewna, którą wykonujemy w firmie Festal.

  1. Neutralizacja mikroorganizmów i szkodników- Usuwamy grzyby, mchy oraz szkodniki odpowiednimi środkami chemicznymi.
  2. Czyszczenie drewna- W zależności od stanu drewna odbywa się to poprzez mycie wodą pod odpowiednio dobranym ciśnieniu oraz mechanicznym zmatowieniu lub sodowaniu drewna.
  3. Zabezpieczanie- Bardzo dbamy o jakość naszych usług dlatego przed rozpoczęciem impregnacji, wszystkie miejsca narażone na impregnat tj. okna, parapety, trawnik czy podjazd, zostają zabezpieczone.
  4. Malowanie (pierwsza warstwa)- Tę czynność wykonujemy agregatem hydrodynamicznym czyt. bez powietrza. Pod wpływem wysokiego ciśnienia impregnat lub farba dostaje się w każdy zakamarek drewna. Dzięki ekstremalnie małym jednostkom środek głęboko penetrujący  zawarty w impregnacie wnika głęboko w podłoże. Następnie nałożoną farbę lub impregnat dokładnie wcieramy pędzlem, rozcierając ją odpowiednio po malowanej powierzchni.  
  5. Malowanie (druga warstwa)- Następuje drugie i ostateczne malowanie. Odbywa się w taki sam sposób jak poprzednie, zachowując odpowiednie odstępy czasowe.
  6. Sprzątanie- Jest to ostatni z etapów naszej pracy. Ściągamy zabezpieczania oraz dokładnie sprzątamy nasze stanowiska pracy.

Jako firma z długoletnim doświadczenie decydujemy się na użycie impregnatów i farb o najwyższej jakości o właściwościach:

  • ognioochronnych z odpowiednią zawartością filtrów UV
  • chroniącymi przed wilgocią, rozwojem  grzybów, mchów
  • zabezpieczającymi przed zagnieżdżaniem się owadów