Gont drewniany to materiał wyjątkowy. Ten ponadczasowy rodzaj pokryć dachowych od stuleci zachwyca  swoim pięknem i nadal jest wykorzystywany przy budowie nowoczesnych domów. Mimo wysokiej ceny oraz trudności w utrzymaniu, nie brakuje mu zwolenników. Nowe gonty, zawsze przed ułożeniem na dachu są w całości zanurzane w impregnacie, dzięki czemu jest on zabezpieczony przez pierwsze 10 lat.

Na dach z gontu dekarze udzielają gwarancji na średnio 15 lat. A co potem?

Po takim czasie na dachu rozwinęły się już grzyby które przyczyniają się do próchnicy drewna.
W klepkach gontu mogą również zagnieździć się szkodniki niszczące nasze pokrycie.
Chcąc aby drewniany dach służył jak najdłużej, musimy zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie.
W tym celu średnio raz na 10 lat powinniśmy poddać dach renowacji.

Poniżej, w kilku krokach przedstawiamy państwu renowacje gontu drewnianego, którą wykonujemy w firmie Festal.

  1. Najważniejsze jest bezpieczeństwo- Zaczynamy więc od budowy stanowisk linowych na których będziemy mogli pracować bezpiecznie i szybko.
  2. Neutralizacja mikroorganizmów- Nakładamy na dach środek biobójczy który głęboko penetruje gont. Dzięki tej czynności likwidujemy znajdujące się na dachu grzyby, mchy algi i porosty. Nie tylko powierzchownie, a mamy całkowitą pewność że zarodniki zagnieżdżone wewnątrz gontu zostały usunięte. W kontakcie z H2O preparat staje się całkowicie biodegradowalny.
  3. Mycie dachu- Najważniejsza czynność w całej renowacji do której używamy maszyn Honda o mocy 36km. Ciśnienie nastawiamy na 350 bar gdyż jest to maksymalne ciśnienie jakie może być użyte do umycia gontu nie powodując zniszczeń. Dach jest myty pod wysokim ciśnieniem dyszą płaską lub czyszczony przy użyciu specjalistycznej maszyny do sodowania drewna.
  4. Zabezpieczanie- Bardzo dbamy o jakość naszych usług dlatego przed rozpoczęciem impregnacji, wszystkie miejsca narażone na impregnat tj. kominy, okna dachowe, parapety czy podjazd, zostają zabezpieczone.
  5. Impregnacja (pierwsza warstwa)- Tę czynność wykonujemy agregatem hydrodynamicznym czyt. bez powietrza. Pod wpływem wysokiego ciśnienia impregnat dostaje się w każdy zakamarek gontów. Dzięki ekstremalnie małym jednostkom środek głęboko penetrujący  zawarty w impregnacie wnika głęboko w podłoże. Kolor impregnatu dobieramy na życzenie klienta lecz pragniemy nadmienić, że im ciemniejszy kolor, tym dłuższa gwarancja od producenta.
  6. Impregnacja (druga warstwa)- Następuje druga i ostateczna impregnacja. Odbywa się ona w taki sam sposób jak poprzednia, zachowując odpowiednie odstępy czasowe.
  7. Sprzątanie- Jest to ostatni z etapów naszej pracy. Ściągamy zabezpieczania oraz dokładnie sprzątamy nasze stanowiska pracy.

Jako jedni z nielicznych impregnujemy gont preparatem GONTOX dwukrotnie, kiedy inni twierdzą, że jest to nie możliwe gdyż po pierwszej warstwie nie da się chodzić dla nas nie jest to problem. Jest prawdą, że już jedna warstwa tego preparatu znacznie zabezpiecza dach a poruszanie się po nim wydaje się nie możliwe ze względu na jego bardzo śliską powłokę. Jednak  to dwie warstwy impregnatu zabezpieczają dach  na minimum 10 lat.

Impregnacja gontu zapewnia:

– ochronę przed wszelkimi źródłami powstawania biologicznej korozji drewna
– odporność na wnikanie wody w głąb tzw. hydrofobowość
– ośmiokrotnie zwiększa żywotność dachu
– zapobiega pękaniu i paczeniu się klepek