Dach wykonany z dachówki ceramicznej jest niezwykle podatny na działanie wszelkich czynników atmosferycznych. Jest podatny na przyjęcie wielu rodzajów zanieczyszczeń tj, kwaśne deszcze, spaliny pojazdów, kwasy z kominów i wiele innych, które w ciągu dnia dostają się na jego powierzchnię. Skutkiem tego jest degradacja struktury powierzchni poprzez wżeranie się zanieczyszczeń wgłąb materiału oraz utrata  początkowej barwy, co znacząco wpływa na jakość dachówki oraz wygląd całego budynku. Często widać na nim nieestetyczne wykwity czy czarne plamy lub zacieki. Chcąc jak najlepiej zadbać o swój dach, warto zdecydować się na mycie dachu i impregnacje. W przypadku chęci zmiany koloru czy dużych “wżerów” konieczne jest malowanie dachówki. Jednak, by uniknąć szybkiego pojawienia się kolejnych zniszczeń,  zaimpregnuj go. Jaki jest koszt impregnacji dachu z dachówki? W poniższym artykule odpowiemy na to oraz wiele innych pytań, a także udowodnimy, że impregnacja jest świetną inwestycją.

impregnacja dachówki Kraków

Jaki jest koszt impregnacji dachu pokrytego dachówką ceramiczną?

Aby dach zyskał dawny wygląd, warto powierzyć jego renowację profesjonalnej firmie, która zadba o usunięcie z niego wszelkich zabrudzeń oraz wykona skuteczną impregnację. Koszt impregnacji dachu nie jest duży, a może uchronić go przed poważnymi zniszczeniami w przyszłości. Ceny w wielu przypadkach zaczynają się od:

  • 15 zł za m2 (usługa)
  • 10 zł za m2 (materiał) 

Uzależnione są one jednak od konkretnej firmy. Profesjonaliści często oferują tę usługę za większą cenę, z racji na wysokiej jakości środki impregnujące, które zostaną użyte podczas zlecenia. Większość firm ustala cenę wraz z klientem podczas początkowych konsultacji. Na jej wielkość ma wpływ wiele czynników, takich jak powierzchnia do impregnacji, kondycja dachu, czy rodzaj użytych materiałów. Koszt impregnacji dachówki ceramicznej nie musi być wyższy – dachówka znacznie lepiej przyjmuje stosowane na nią preparaty, toteż czas pracy skraca się. To z kolei może przełożyć się na niższą cenę wykonania zlecenia.

Dlaczego warto zainwestować w impregnację dachu?

Impregnacja dachu, zwłaszcza w przypadku bardzo dużych powierzchni, może okazać się kosztowna. Jest to jednak  kropla w morzu wydatków związanych z wymianą pokrycia dachowego a pozwala na utrzymanie pierwotnych właściwości dachówki i przedłużyć jej żywotność o  7-10 lat. Należy traktować ten wydatek jako dobrą inwestycję na lata. Raz zaimpregnowany dach utrzyma się w doskonałej kondycji na długi czas. Inne korzyści impregnacji dachu to przede wszystkim:

  • hydrofobowość, czyli brak możliwości wsiąkania wody w dachówkę
  • samoczyszcząca powłoka która wpłynie pozytywnie na ogólny wygląd całego budynku
  • odporność na powstanie osadzenie się mchów, porostów i zanieczyszczeń emisyjnych
  • o wiele niższa cena niż w przypadku konieczności całkowitej wymiany dachu w przyszłości

Co składa się na koszt impregnacji dachu z dachówki ceramicznej?

Impregnacja dachu to proces składający się z kilku ważnych etapów, których celem jest usunięcie zanieczyszczeń oraz mikroorganizmów z powierzchni poszycia dachowego, a także jego odpowiednie zabezpieczenie. Na samym początku poprzedza ją czyszczenie dachówki przy użyciu profesjonalnego detergentu. Następnie nakładany jest środek, poprzez który zwalczane są algi, grzyby, mchy, porosty tłuszcze oraz inne zanieczyszczenia chemiczne.  W przypadku uszkodzonych dachówek konieczna jest wymiana na nowe, nawet jeśli są to dachówki cięte przy koszach. Ostatnim etapem jest pokrycie poszycia dachowego za pomocą jednej lub dwóch warstw impregnatu.