Na jaką farbę postawić przy malowaniu dachu?

Niestety nawet najlepszy dach, wykonany z najwyższej jakości materiałów, pielęgnowany w jak najlepszy sposób z czasem traci urok i właściwości. Największym problemem jest stała ekspozycja na niekorzystne warunki atmosferyczne, czego nie da się zniwelować. Przez to dach staje się podatny na korozję oraz ulega odkształceniom. Często pod wpływem zmiennych temperatur dach kurczy się i wydłuża, co powoduje pęknięcia i w tych miejscach wybuchy ognisk korozji. To najczęstszy powód konieczności stosowania farb do malowania dachu. Kolejnym jest zmiana barwy i struktury elewacji budynku nakrytego tym właśnie dachem. Z czasem ściany domu z zewnątrz tracą oryginalny kolor, szarzeją i stają się nieciekawe. Wtedy konieczne jest malowanie elewacji budynku, a to często stwarza konieczność przemalowywania dachu, aby cały dom stanowił jedność kolorystyczną. Wiele osób decyduje się na taki krok, bo jest to też świetna okazja do odnowienia i unowocześnienia budynku oraz pozbycia się nudy w wizerunku domu.

Jaka farba na dach jest najlepsza?

Weźmy na tapet dachy z blachy, –jaką farbę do nich dobrać. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że dachu nie możemy pomalować zwykłą farbą do metalu. Nie nadaje się do tego, bo farby do blachy dachowej są zdecydowanie bardziej odporne na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych i większe wahania temperatur oraz ich bardzo niskie i wysokie wartości.

Niestety farba chlorokauczukowa czy ftalowa do metalu nie zdadzą tu egzaminu. Będą się kruszyć i pękać, a pod wpływem wysokich temperatur mogą nawet wydzielać szkodliwe substancje. Warto zatem postawić na profesjonalne i przeznaczone do tego typu powierzchni farby na dach.

Jaką zatem farbę wybrać?

Jaka farba będzie najlepsza do malowania blachy ocynkowanej? Zdecydowanie musi ona wykazywać się odpowiednimi właściwościami mechanicznymi. Ponadto konieczne jest, aby farba do dachu miała doskonałą przyczepność, bo tylko dobrze i szczelnie nałożona gwarantuje wiele lat wytrzymałości na wszelkie niekorzystne warunki atmosferyczne. Poza tym farba do dachówki powinna tworzyć powłokę, która będzie elastyczna i plastyczna, tak, by przy zmianach temperatur, a co za tym idzie rozkurczaniu i skurczaniu blachy, powłoka dłużej była przyczepna i miała niezmienne właściwości.

Rodzaje farb do dachów i ich nakładanie.

Jeśli rozważamy malowanie farbą akrylową, musimy dowiedzieć się, czy konieczne będzie użycie podkładu. Gruntoemalie stosuje się jako jedną warstwę. Warto postawić na dobrą farbę, bo od jej jakości zależy czas malowania oraz schnięcia i wygląd końcowy powłoki. Jeśli chodzi o trwałość malowania, to zachodzi zależność – im lepszej jakości farba, tym dłużej cieszy piękny dach. Jakość farby, to przede wszystkim składniki użyte do jej produkcji.

Reasumując, najważniejsze przy malowaniu dachów jest, aby pracę powierzyć profesjonalistom, a farba do dachu była jak najwyższej jakości. To gwarancja zadowolenia na długi czas.