Na jaką farbę postawić przy malowaniu dachu?

Niestety nawet najlepszy dach, wykonany z najwyższej jakości materiałów, z czasem traci swój urok i właściwości. Największym problemem jest stała ekspozycja na niekorzystne warunki atmosferyczne, czego nie da się zniwelować. Przez to dach staje się podatny na korozję oraz ulega odkształceniom. Często pod wpływem zmiennych temperatur dach pokryty blachą lub blachodachówką kurczy się i wydłuża, co powoduje  mikro pęknięcia a w miejscach pęknięć powstają ogniska korozji. To dlatego konieczność stosowania farb przeznaczonych do malowania dachu jest tak duża. Kolejnym jest zmiana barwy i struktury elewacji budynku nakrytego tym właśnie dachem. Z czasem ściany domu z zewnątrz tracą oryginalny kolor, szarzeją i stają się nieciekawe. Wtedy konieczne jest malowanie elewacji budynku, a to często stwarza konieczność przemalowywania dachu, aby cały dom stanowił jedność kolorystyczną. Wiele osób decyduje się na taki krok, bo jest to też świetna okazja do odnowienia i unowocześnienia budynku oraz pozbycia się nudy w wizerunku domu.

Jaka farba na dach jest najlepsza?

Weźmy na tapet dachy z blachy, –jaką farbę do nich dobrać. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że dachu nie możemy pomalować zwykłą farbą do metalu. Nie nadaje się do tego, bo farby do blachy dachowej są zdecydowanie bardziej odporne na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych i większe wahania temperatur oraz ich bardzo niskie i wysokie wartości.

Niestety farba chlorokauczukowa czy ftalowa do metalu nie zdadzą tu egzaminu. Będą się kruszyć i pękać, a pod wpływem wysokich temperatur mogą nawet wydzielać szkodliwe substancje. Warto zatem postawić na farby przemysłowe takich firm jak: JOTUN, SIGMA czy HEMPEL. Przeznaczone  do tego typu powierzchni farby akrylowe, akrylowo epoksydowe, epoksydowe i poliuretanowe, odpowiednio dobrane do powierzchni dachu, zabezpieczą go na 20 lat

Jaką zatem farbę wybrać?

Jaka farba będzie najlepsza do malowania blachy ocynkowanej? Zdecydowanie musi ona wykazywać się odpowiednimi właściwościami mechanicznymi. Ponadto konieczne jest, aby farba do dachu miała doskonałą przyczepność, bo tylko dobrze i szczelnie nałożona gwarantuje wiele lat wytrzymałości na wszelkie niekorzystne warunki atmosferyczne. Poza tym farba do dachówki powinna tworzyć warstwę grubopowłokową, tak aby uszczelnić, dokładnie zalepić i wyrównać  wszystkie pory w dachówce, oraz by miała niezmienne właściwości ochronne przed promieniami uv.

Rodzaje farb do dachów i ich nakładanie.

Jeśli rozważamy malowanie farbą poliwinylową, musimy wiedzieć, że konieczne będzie użycie podkładu który  stosuje się jako pierwszą warstwę. farby poliwinylowe są cienkopowłokowe co oznacza, że grubość jednej warstwy to 40μm (80μm przy dwóch warstwach)Warto postawić na dobrą farbę, bo od jej jakości zależy czas malowania oraz schnięcia i wygląd końcowy powłoki. Jeśli chodzi o trwałość malowania, to zachodzi zależność – im lepszej jakości farba, tym dłużej cieszy piękny dach. Jakość farby, to przede wszystkim składniki użyte do jej produkcji.

Reasumując, najważniejsze przy malowaniu dachów jest, aby pracę powierzyć profesjonalistom, a farba do dachu była jak najwyższej jakości. To gwarancja zadowolenia na długi czas.