Kamień naturalny to ponadczasowy  surowiec który swoją wyjątkowością spełni oczekiwania osób najbardziej wymagających. Może przetrwać dziesięciolecia pod warunkiem, że odpowiednio o niego zadbamy. Wykorzystany na zewnątrz wchłania zanieczyszczenia z powietrza oraz znosi codzienne kaprysy pogody takie jak zmiany temperatury, opady śniegu, deszczu oraz wilgoć . Materiał ten narażony jest na zniszczenie szczególnie w okresach wczesnej wiosny oraz później jesieni, kiedy temperatura na zewnątrz wacha się między plusem a minusem. Przy temperaturze poniżej zera woda w nasiąkniętym kamieniu, zamarza. Jak wiadomo lód ma większą objętość niż woda, przez co nasz kamień zostaje rozsadzany od środka. Proces ten powtarzany wielokrotnie osłabia kamień, przez co często dochodzi do jego rozwarstwienia. Specjalistyczny impregnat do kamienia naturalnego chroni materiał przed niekorzystnym wpływem wody, zmniejszając jego chłonność o 98% oraz osłania go przed powstawaniem grzybów, porostów i wykwitów. Kolejną ważną zaletą impregnacji jest zabezpieczenie przed dalszymi zabrudzeniami. Dzięki impregnacji uzyskujemy ogromne ułatwienie w czyszczeniu i pielęgnacji kamienia.

Impregnaty zabezpieczają kamień przed działaniem promieniowania UV, które może zmienić kolor kamienia.

Poniżej, w kilku krokach przedstawiamy państwu impregnacje kamienia, którą wykonujemy w firmie Festal.

  1. Odgrzybienie- Pierwszym etapem jest pozbycie się wszelkich mikroorganizmów z powierzchni kamienia. Jest to wykonalne tylko przy użyciu odpowiednich środków chemicznych które usuną szkodliwe grzyby oraz porosty z powierzchni kamienia. Środki których używamy są przyjazne dla środowiska oraz zwierząt. Nie zaburzą funkcjonowania traw oraz roślin wkoło budynku.
  2. Odtłuszczanie- Substancje lotne z kominów, pyłki z drzew, czy spaliny samochodów pozostawiają niechciane tłuszcze. Zostają one całkowicie usunięte poprzez pokrycie powierzchni kamienia aktywną pianą. W kontakcie z H2O preparat staje się całkowicie biodegradowalny.
  3. Odkwaszenie- W sytuacji gdy poprzednią impregnacje wykonał ktoś nie fachowo, a zwłaszcza kiedy poprzedni impregnat został dobrany niewłaściwie, możemy uratować powierzchnie poprzez odkwaszanie. Pozwala to w pełni na pozbycie się poprzedniego impregnatu i uratowaniu powierzchni po nie profesjonalnej impregnacji.
  4. Mycie/czyszczenie- Najważniejsza czynność w całej renowacji do której używamy maszyn Honda o mocy 36km. Mycie odbywa się pod odpowiednio dobranym ciśnieniem, ciepłą rozproszoną wiązką wody aby nie uszkodzić kamienia.
  5. Zabezpieczanie- Bardzo dbamy o jakość naszych usług dlatego przed rozpoczęciem impregnacji, wszystkie miejsca narażone na impregnat tj. rośliny, trawnik, budynek, zostają zabezpieczone.
  6. Impregnacja (pierwsza warstwa)- Tę czynność wykonujemy agregatem hydrodynamicznym czyt. bez powietrza. Pod wpływem wysokiego ciśnienia impregnat dostaje się w każdy zakamarek. Dzięki ekstremalnie małym jednostkom środek głęboko penetrujący  zawarty w impregnacie wnika głęboko w podłoże kamienia.
  7. Impregnacja (druga warstwa)- Następuje druga i ostateczna impregnacja, która następuje w chwili skończenia pierwszej, nie dopuszczając do wyschnięcia warstwy pierwotnej.
  8. Sprzątanie- Jest to ostatni z etapów naszej pracy. Ściągamy zabezpieczania oraz dokładnie sprzątamy nasze stanowiska pracy.

Impregnację piaskowca, innych kamieni naturalnych oraz kostki brukowej można przeprowadzać jedynie w sytuacji, kiedy ich powierzchnia jest kompletnie sucha, oczyszczona i odtłuszczona.

Impregnacja kostki brukowej wygląda w ten sam sposób co kamienia. Dodatkowo po zabiegu pielęgnacyjnym uzupełniamy wypłukany piasek!