Kamień naturalny od zawsze znajduje zastosowanie w budownictwie. Dzięki swojej trwałości oraz walorom estetycznym jest chętnie wybieranym materiałem na budowę podjazdów, tarasów oraz ścieżek wokół domu czy elewacji. Jak wiadomo, nic nie jest na zawsze. Pod wpływem czasu kamień ulega zabrudzeniu a na jego powierzchni, szczególnie w miejscach zacienionych, rozwijają się mikroorganizmy. W ekstremalnych sytuacjach kamień ulega pęknięciu czy rozwarstwieniu. Mimo regularnego zamiatania czy odkurzania, całkowite pozbycie się nieczystości jest niemożliwe. Najczęściej udaje się usunąć jedynie nieprzywierające zabrudzenia. Nieproszeni goście w postaci zacieków, błota, mchów, wykwitów czy olejów, wymagają innego, bardziej zaawansowanego traktowania. Jeśli chcemy aby nasz materiał zachował świeżość oraz odporność na wszystkie wyżej wymienione czynniki, musimy wiedzieć jak o niego zadbać.

Istnieje wiele Metod czyszczenia kamiennych powierzchni – zawsze dobieramy tę, która najlepiej sprawdzi się w danym przypadku:

  • Podstawowym sposobem jest nałożenie na czyszczoną powierzchnie aktywnej piany która wnika w pory kamienia by zmiękczyć zalegający w nich brud.
  • Następnie myjemy kamień pod wysokim ciśnieniem dzięki czemu usuwamy zanieczyszczenia oraz mikroorganizmy. Przepływ wody musi być bardzo duży a ciśnienie dobrane odpowiednio do czyszczonego materiału aby nie uległ on uszkodzeniu.
  • Silniejsze zabrudzenia można zlikwidować specjalistycznym środkiem do czyszczenia nawierzchni. Pozwalają one m.in. na usunięcie uciążliwych plam z oleju, często pojawiających się na podjazdach dla samochodów.
  • Oporne na czyszczenie ślady można usunąć metodą piaskowania lub szlifowania.

Po właściwym oczyszczeniu warto zaimpregnować czystą powierzchnię !!!

Czyszczenie kostki brukowej wygląda w ten sam sposób co kamienia. Dodatkowo po zabiegu pielęgnacyjnym uzupełniamy wypłukany piasek!