Zabrudzenia powstałe na dachu wpływają na pogorszenie się wizerunku całego domu oraz mogą w dużym stopniu przyczynić się do obniżenia jakości pokrycia dachowego. Zadaszenie porośnięte mchami, porostami i zabrudzone spalinami może przez lata stracić swoją dotychczasową wytrzymałość. Aby odpowiednio zadbać o swój dach, warto jak najwcześniej umyć jego powierzchnię. Czy warto samodzielnie myć dach, czy może lepiej zlecić to profesjonalnej firmie?

Koszt samodzielnego mycia dachu – czy to się opłaca i czy warto?

Samodzielne mycie dachu na pozór wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Większość z nas posiada przecież karcher, którym można spłukać wszystkie zanieczyszczenia. Jednak czystość jest jedynie pozorna – za pomocą dostępnych w domu przyrządów możemy jedynie pozbyć się powierzchownych zabrudzeń. Wszystkie mniejsze elementy dachu wciąż pozostaną brudne, a na samej dachówce lub blasze może zostać warstwa zanieczyszczeń, z którymi nie poradzi sobie woda bez dodatku specjalnego środku czyszczącego. Mycie trzeba będzie powtarzać kilkakrotnie, a i tak może nie przynieść ono oczekiwanego efektu.

Mimo że koszt samodzielnego mycia dachu jest znacznie mniejszy niż zlecenie go doświadczonej firmie, jest to dużo mniej opłacalne. Oprócz znacznie gorszych efektów istnieje ryzyko ześlizgnięcia się z dachu. Leczenie skutków upadku z dużych wysokości będzie znacznie bardziej kosztowne i może ono nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

Mycie dachów przez specjalistów – koszt oraz zalety

mycie czyszczenie malowanie blachodachówki Wrocław

Koszt wynajęcia specjalistów do mycia dachów różni się w zależności od regionu, w którym znajduje się dom klienta, kondycji dachu oraz jego wielkości. Niezależnie jednak od podanych czynników jest to doskonała inwestycja i znacznie lepsze rozwiązanie niż samodzielne mycie dachu. Dlaczego warto zaufać sprawdzonej firmie i to właśnie jej zlecić mycie?

Po pierwsze, należy zauważyć, że specjaliści posiadają nowoczesny sprzęt ochronny, dzięki któremu mycie dachu na dużych wysokościach nie grozi niebezpiecznym upadkiem. Każda firma przed rozpoczęciem zlecenia buduje wytrzymałe stanowiska linowe umożliwiające szybką pracę z możliwością dotarcia do najdrobniejszych elementów dachu. Dzięki temu jest ona dużo bardziej dokładna niż powierzchowne przemycie karcherem.

W koszt wynajęcia specjalistów do mycia dachu wliczone są także profesjonalne środki czyszczące, które ze względu na wysoką cenę są zupełnie nieopłacalne do zakupu przez osobę prywatną. Tego typu preparaty są na tyle silne, by móc poradzić sobie z każdego rodzaju zanieczyszczeniami. Oprócz mycia dachu, doświadczona firma może także zająć się ręcznym usunięciem zalegającej rdzy przy wykorzystaniu urządzeń delikatnych dla blachy lub dachówki. Jeżeli nie zostanie ona zdjęta w odpowiednim momencie i rozprzestrzeni się na dużym obszarze, może przyczynić się do poważnych zniszczeń.

Mycie dachu samemu czy z pomocą profesjonalistów — co warto wybrać?

Jeżeli zastanawiasz się czy warto samodzielnie myć dach, miej na uwadze, że może być to nieopłacalne ze względu na duże ryzyko upadku z wysokości oraz nieskuteczność czyszczenia za pomocą jedynie wody. Inwestycja w zlecenie mycia profesjonalnej firmie okaże się znacznie lepszym rozwiązaniem.